Elzászi neve: Flammekueche; franciául: tarte flambée
Szeretnék Veled megosztani egy elképesztően egyszerű elzászi receptet, amelyet Elzászban szinte mindenhol ehetsz és nincs olyan rendezvény falu-város ünnep, ahol ne lehetne ezt az ún.Flammkuchen-t kapni. A (die) Flamme a tűz lángjára utal, a Kuchen pedig egyszerűen tésztát jelent ebben az esetben. A tésztát fekete szabadatéri kemencékben sütik, amiben láthatod a felcsapó piros és sárga színű lángnyelveket is. Valószínűleg innen ered a neve is. Olyan hatalmas falapátokkal tolják be a kemencébe, mint a pizzát szokták a kemencében sült pizzáknál. Tehát nézzük a lángon sült tészta, a Flamm-kuchen receptjét. Ebből az adagból 2 tésztát készíthetsz. Ettől 2 vagy 3 kisebb étkű ember lakik jól.
Tésztához valók:
- 220 gramm liszt
- 3 evőkanál olívaolaj
- 1 tojássárgája
- 1/2 teáskanál só
- liszt a nyújtáshoz
Feltét:
- 1 db lehetőleg salátahagyma, ez tipikusan édes hagyma (kb. 300 gramm),
- 125 gramm bacon szalonna vagy olasz pármai sonka vagy ehhez hasonló sonkák,
- 100 gramm creme fraiche pl. a legere az Oetkertől, abban kevesebb a zsírtartalom.
A tésztához a lisztet, 2 evőkanál olajat, tojássárgáját, sót és 100 ml vizet összedolgozol, amíg a tészta szép sima, egyenletes nem lesz. Az átgyúrt tésztából formázol egy golyót, amit kívülről megkensz 1 evőkanál olívaolajjal. Én ezt úgy csinálom, hogy az edénybe, amiben a tésztát gyúrtam, belelöntök 1 evőkanál olajat és abban óvatosan meghengergetem a gyolyót minden oldalról, így egyenletesen kerül rá az olaj mindenhol. Fóliába zárom és szobahőmérsékleten kb. 30 percig hagyom hogy pihenjen. Ezalatt az idő alatt a hagymát meghámozom és a legjobb egy zöldségreszelőn szép vékony hagymakarikákat vágni, ha nincs próbáld késsel, ügyelj arra, hogy vékony karikákra vágd a hagymát. A sonkát is vágd fel kockákra, ez lehet kicsi, lehet nagyobb, ahogy neked teszik, ez a fajta sonka eleve vékonyra van vágva így mindegy mekkora kockákat vágsz belőle. A tűzhelyet kapcsold be 240 fokra, légkeverésest 220 fokra, gáz 6 fokozat. A tésztagolyódat vágd félbe. Mindkét tésztaadagot egy előzőleg lisztezett felületen nyújtsd ki egészen vékonyra. Ne félj, a tészta nem szakad könnyen, de vigyázz, ne legyen túl vékony se, fogod érzeni, hogy meddig szabad még nyújtani a tésztát, csinálhatsz ovális formát belőle, ilyen az eredeti is, de csinálhatod a pizzához hasonlóan kerek formára is. Kend rá a doboz creme fraiche felét az egyik kinyújtott tésztára, a másikra még ne, csak ha egyszerre tudod (akarod) sütni a két adagot. Ezután szórd rá a hagymakarikákat és a sonkadarabokat, ügyelj arra, hogy mindenhová kerüljön belőle. Told be a sütőbe középre és 8 max.(!) 10 percig süsd a már forró sütőben. Ennél a tésztánál nagyon fontos, hogy a forró sütőbe kerüljön, na rakd be hamarabb, csak ha a sütő elérte a kívánt hőmérsékletet. A Flammkuchent forrón kell tálalni, pizzadarabolóval vágd fel téglalap alú darabkákra. Mire megeszitek az elsőt, már meg is sült a második. Vigyázz, ez a tészta hamar odaég, nézz rá, nehogy fekete legyen!
Ennél a variációnál kb. 95 percet szánj rá, előkészülettel együtt. Adagonként 970kcal, 56 gramm zsír, 87 gramm szénhidrát, 26 gramm fehérje kerül az asztalra.
JÓ ÉTVÁGYAT!
És most jön a legjobb, ez a tészta a kimeríthetetlen tárházak bajnoka, mivel a feltét az gyakorlatilag bármi lehet, az ízlésed, a pénztárcád vagy az előző napi maradékok felhasználásától függően. Én most a még leginkább elterjedt és kedvelt variációkat írom le neked, ebből meríthetsz ötletet Te is.
Variációk feltétre:
- U.a. mint az alapreceptnél csak plusszban reszelt sajt jöhet még rá. Pl. mozzarella, edami.gouda..stb.
- A creme fraiche után tehetsz rá kecskesajtot vékonyan felszeletelve, szintén vékonyra vágva fügét és ezt is meghintheted sajttal is. Plussz a hagymakarikát is megtarthatod.
- Creme fraiche, rá szalámi darabok, pepperoni és piros paprika darabok, kicsi fetasajt darabok és hagyma ill. sajt reszelve. Ha nagyon ínyenc vagy rakhatsz rá fekete olívát is. (persze mag nélkülit)
Az édes variáció egy álom, sokan az éttermekben úgy rendelik, hogy 2 -3 különböző Flammkuchent rendelnek és ezek közül az egyik ez az édes variáció:
- creme fraiche (ebben az esetben egy kicsit vastagabban megkenve), szép vékonyra vágott kerek almadarabok, óvatosan hintsd meg fahéjjal vagy a vaníliából kikapart belsejével, és locsold meg nagyon óvatosan, nehogy elázzon, calvados-al. Ez egy almapálinka, tipikus ennél a Flammkuchennél. A creme fraiche-be keverhetsz egy kis vaníliás cukrot, de nem muszáj. Be a sütőbe ugyanúgy és már terjed is az egész lakásban ez a csodálatos illat!
Próbáld ki, írd meg, hogy sikerült és ha van jó ötleted a feltétre, azt is írd meg!
JÓ ÉTVÁGYAT!
Utolsó kommentek